Süreç

Oylama Sistemi

Eczacıbaşı Dijitalİz Ödülleri, Eczacıbaşı Topluluğu Dijital Dönüşüm çalışmalarının Topluluk içi ve dışından, alanında yetkin isimlerden oluşan jüri tarafından değerlendirilmesi ve kendi kategorisinde öne çıkan başarılı uygulamaların (ürün, hizmet, süreç, iletişim) ödüllendirilmesini hedefleyen bir platformdur.

Ödül başvurusunda bulunmak isteyenler sisteme kayıt olmalı (Giriş Yap). Sisteme kayıt olan bir kişi veya marka bir sınırlama olmaksızın diledikleri kadar projeyle başvuru yapabiliyor. Projeler toplam 8 kategoride yarışacak. Projelerin yüklenmesi için son tarih 9 Ekim 2020'dir.

Ödül başvurusunda bulunmak isteyenler öncelikle hangi projelerin hangi kategoride yarışabileceğine karar vermelidir. Bu kararı verebilmek için alt kategorilerin detaylarına göz atmaları önem taşımaktadır.

En İyi Dijital Müşteri Deneyimi: Son kullanıcı odağında geliştirilen ve son kullanıcı ile etkileşim sağlayan tüm proje, ürün veya hizmetler bu kategori altında değerlendirilmektedir. Dijital araçlar vasıtasıyla içgörü edinmek, dijital ürün ve hizmetler, son kullanıcı etkileşimleri (D2C, uygulamalar, araçlar vb.), çoklu kanal yönetimi ("omnichannel") projeleri kapsam içerisindedir.

En İyi Dijital İletişim: İletişimi sadece internet ortamında yapılan (web, extranet, intranet, blog, vlog, mobil, paylaşım, eğlence, uzmanlık siteleri, influencer kullanımı, mikrositeler vb.) dijital ve sosyal medya iletişim projelerini içerir. Bu kategoride başvuru yapanların pazarlama ve iletişim stratejisi, hedef kitlesi, yaratıcı fikir, hedeflerin açıklıkla belirtilmesi ve medya kullanım metrikleri, iletişimin beklentileri ve iş hedeflerinin karşılandığını ya da üstüne çıktığını göstermek için kesin metrikler sunması beklenmektedir.

En İyi Dijital Operasyon: Tüm operasyonlarda (üretim, tedarik zinciri, vb.) dijital teknolojiler vasıtasıyla sağlanan iyileştirme, optimizasyon, maliyet / faaliyet gideri / işgücü tasarrufları, verimlilik artışları bu kapsamda değerlendirilmektedir.

En İyi Dijital Destek Fonksiyon Süreci: Tüm destek fonksiyonların süreçlerinde (insan kaynakları, finans, muhasebe, vb.) dijital teknolojiler vasıtasıyla sağlanan verimlilik artışları ve gider tasarrufları bu kapsamda değerlendirilmektedir.

En İyi Dijital Ürün / Hizmet: Müşterilere yönelik (B2B veya B2C) geliştirilen tüm dijital ürün, hizmet ve araçlar bu kategori altında değerlendirilecektir.


En İyi Dijital Veri Anlamlandırma: Veri toplayarak, ilgili veriyi anlamlandırma ve bu veriden akıl üreterek sonuç elde eden tüm projeler bu kapsamda değerlendirilmektedir. Sistem, süreç veya dijital mecralardan toplanan verilerin (3. parti veri işbirlikleri dahil) kampanya, ürün, hizmet, süreç geliştirilerek anlamlandırılması ve tüm veri analitiği çalışmaları (önleyici, kestirimci, tahminleme, makina öğrenmesi algoritmaları), veri görselleştirme, veri yönetimi projeleri kapsama dahildir.

En İyi Dijital Dene-Öğren: Uzun dönemli geniş kapsamlı projeler üretmek yerine; çevik yaklaşımla deneme-yanılma ve öğrenme üzerine kurularak geliştirilen ve uygulamaya konan prototipler (“minimum-viable-product”) kapsama dahildir. Tüm başarılı ya da başarısız çevik ("agile") ürün, hizmet, kampanya denemesi, hayata geçmiş olması şartıyla bu başlıkta değerlendirilecektir.


Oyun Değiştiren Özel Ödülü

Düzen bozan yeni iş fikirleri, modelleri, iş yapış şekilleri, platform ekosistemleri bu kapsamda değerlendirilmektedir. Özel ödül istisnai sonuçlar elde edildiği jüri inisiyatifinde ilgili takvim yılında değerlendirilerek verilecektir.


Projelerini oylamaya sunan proje takımları arasından performans kriterlerine göre her kategoride en iyi proje, alanında yetkin jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek, jürinin ortalama puanı sonucu bir final puan alacaktır. Sonuçlar ise 13 Kasımda’da gerçekleşecek 2020 Dijitaliz Ödülleri etkinliği içinde ve eş zamanlı olarak Dijitaliz platformunda açıklanacaktır. Kazanan takımlara ödülleri 13 Kasım’da takdim edilecektir.

Oylama Metodolojisi

Oylama metodolojisi her kategori için aynı 4 kriter üzerinden değerlendirilmektedir.

Stratejik Önem

%20

Yetkinlik Geliştirme

%20

Ölçek / Sinerji Potansiyeli

%20

Sayısal kriter

%40

Tüm başvuru sahiplerinin, jürinin projeleri hızlı ve doğru bir şekilde değerlendirebilmeleri için başvuru sırasında projeye ait bilgi ve verileri de eksiksiz doldurmaları bekleniyor. Kazanma ihtimalini artırmak için başvuru sahiplerinin her bir kriterle ilgili kazanımlarını mümkün olduğunca net ifade etmesi ve sayısal verilerle desteklemesi önerilmektedir.

Nasıl Proje Girişi Yapılır

1Sisteme kayıt olarak platforma giriş yapın. (www.eczacibasidijitaliz.com/giris-yap)

2Projeye ait tüm talep edilen bilgileri, verileri sunum ve video gibi tüm destek dosyalarını da ekleyerek projenizi değerlendirilmek üzere iletin.

3Tüm kazananlar 9-13 Kasım 2020 tarihlerinde açıklanacaktır, herkese bol şans!

PROJE YÜKLEME KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN